вул. 8 Березня, 46/125,
м. Ужгород, 88009
тел.: +38 (0312) 61-96-61
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

РІВНІ РІВНОСТІ: DOCUDAYS UA МАНДРУЄ УКРАЇНОЮ та завітає на ЗАКАРПАТТЯ

 

У жовтні стартує XV Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Цього року найцікавіші документальні стрічки про права людини побачать мешканці понад 200 міст і містечок України. Традиційно Мандрівний Docudays UA триватиме до кінця грудня й завітає до 22-х областей України: Київської, Дніпропетровської, Запорізької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Луганської, Полтавської, Херсонської, Чернігівської, Чернівецької, Тернопільської, Волинської, Донецької, Житомирської, Харківської, Вінницької, Одеської, Сумської, Закарпатської, Рівненської та Хмельницької областей. Перші покази відбудуться у Тернопільській області, у листопаді - грудні покази пройдуть на Закарпатті.

 

Серед майданчиків для показів і обговорень фільмів – місцеві кінотеатри, будинки культури, школи й вищі навчальні заклади, кіноклуби та креативні простори, книгарні, бібліотеки, а також установи пенітенціарної системи. Важливою складовою заходів є дискусії, під час яких глядачі й глядачки матимуть нагоду поспілкуватися з режисер(к)ами стрічок, запрошеними правозахисниками(-цями), діяч(к)ами культури.                      

На Закарпатті партнерами фестивалю є БО «Комітет медичної допомоги в Закарпатті» та ГО «Карпатська Агенція Прав Людини «Вестед», а також співорганізатори : Управління освіти Ужгородської міської ради, Юридичний факультет УжНУ, Учнівське самоврядування м.Ужгорода, Координаційна рада молодих юристів Закарпатської області при Головному територіальному управлінні юстиції у Закарпатській області та інші.

Головна тема цьогорічного фестивалю має назву «Рівні рівності» та присвячена суспільним викликам, пов’язаним з поняттям рівності. Це пропозиція подискутувати про поширені стереотипи та визначити, як сповідувати практики рівності в нашому повсякденні, зрештою – «виміряти» рівні рівності. Ключова кінопрограма присвячена групам людей, які найчастіше стикаються з нерівністю, зазнають дискримінації в суспільстві та є недостатньо репрезентовані в медіа. Фестиваль пропонує відвідувач(к)ам подивитись на питання нерівності з різних позицій – не лише через кіно, а й через правопросвітницькі та правозахисні заходи, дискусії.

Фільм «Сільвана» (режисерки Міка Ґустафсон, Олівія Кастебрінґ, Крістіна Тсіобанеліс) простежує життя шведської реперки Сільвани Імам, чиї тексти спрямовані проти всіх форм пригноблення, від андеґраундної артистки до ікони. «Моє тіло – політичне» від режисерки Аліси Ріфф порушує питання про бразильську трансґендерну спільноту і її політичні диспути. Фільм «Мовчазна війна» (режисерка Манон Луазо) розповідає історії жінок, що постраждали від зґвалтувань, скоєних прибічниками сирійського режиму Башара аль-Асада. У стрічці «Зворотний бік усього» режисерка Міла Турайлич оприявнює минуле однієї сербської родини й розглядає питання про обов’язок кожного покоління боротися за своє майбутнє. Фільм «Вихідний» (режисерка Жанна Максименко-Довгич) – це портрет південного українського міста, мешкан(к)и якого перебувають у пошуку ідентичності на тлі нової війни й тектонічних змін у країні. Про доньок, дружин та матерів членів грецької неонацистської партії «Золотий світанок» розповідає стрічка «Дівчата “Золотого світанку”» (режисер Ховард Бюстнес). Історії людей, що вже 40 років ходять у школу для дітей із синдромом Дауна, але прагнуть більшої свободи та незалежності – у фільмі «Дорослі» (режисерка Майте Альберді).

 

Програма Мандрівного фестивалю також включає стрічки, що отримали нагороди на Docudays UA-2018 у Києві. Фільм «Явних проявів немає» (режисерка Аліна Горлова) простежує шлях жінки, яка повернулася з війни, від початку її реабілітації до виходу на роботу. Стрічка перемогла в номінації DOCU/ПРАВА, а також отримала приз від Української Гельсінської спілки з прав людини та від видання Current Time. До програми фестивалю входить фільм-переможець національного конкурсу «Вєаюфром».

 Дмитра Лавриненка і фільм-володар спеціальної відзнаки в програмах DOCU/УКРАЇНА та DOCU/КОРОТКО, а також премії імені Андрія Матросова «Гірчиця в садах» Пьотра Армяновського.

Фільм-спостереження за життям 10-річного Олега та його бабусі Олександри в селі на лінії фронту «Віддалений гавкіт собак» (режисер Сімон Леренґ Вільмонт) отримав приз глядацьких симпатій на Docudays UA-2018. Крім того, стрічка озвучена тифлокоментарем, що робить її доступною для незрячих глядачів та глядачок.

 Правозахисні акції Мандрівного DocudaysUA

 Обговорення фільмів відбуватимуться в партнерстві з Кампанією проти дискримінації за участю її експерток та експертів. Також у рамках Кампанії проти дискримінації буде проведено тренінги для поліцейських щодо теми недискримінації в роботі поліцейських та протидії стандартам розслідування злочинів на ґрунті ненависті. Поза тим, відбуватимуться лекції та воркшопи в рамках Кампанії проти булінгу.

Зокрема,2 грудня 2018 р. управлінням освіти Ужгородської міської ради буде проведено панельну дискусію для працівників закладів освіти Ужгорода "Проблема булінгу в педагогічному колективі: чи можна подолати явище?"  Модератор: Марія Симкович. Експерти: головний спеціаліст Головного територіального управління юстиції в Закарпатській обл. Товтин Владислав,  методист з виховної роботи управління освіти Ужгородської міської ради Симкович Марія, директор Центру гендерної освіти при УжНУ, психолог Маріанна Колодій, доцент юридичного факультету Ужгородського національного університету Менджул Марія

15 листопада 2018 р., у межах проекту «Я МАЮ ПРАВО!», розпочатого Міністерством юстиції за сприяння Національної поліції України й орієнтованого на дітей та їхніх батьків, відбудеться воркшоп на тему "СТОП булінг"(конференц-зал, вул. Заньковецька 89, б)? Експерт – головний спеціаліст Головного територіального управління юстиції в Закарпатській обл. Товтин Вдладислав).

20-21 листопада 2018 р.   - 2-денний семінар для директорів шкіл, вчителів та учнів міста Ужгорода "Принцип рівності при прийнятті рішень у сфері шкільного самоврядування"

(тренер Олександр Войтенко). Семінар допоможе поглянути на шкільне середовище через призму участі та самоврядування. Він допоможе визначити перші кроки до розширення повноважень, як окремих учасників освітнього процесу, так і шкільних колективів.

 12 листопада 07 грудня 2018 р. – проведення інтернет-флешмобу фотографій серед школярів міста «Такі як є».

Загалом глядачі Мандрівного фестивалю на Закарпатті побачать:

 

-          14 листопада 2018 р. відкритий показ фільму «Мовчазна війна» на базі юридичного факультету Ужгородського національного університету о 13.30 (зал судових засідань, ауд.45, Капітульна 26, м. Ужгород).

Акція «СТОП насильству» за участі експерта - головного спеціаліста Головного територіального управління юстиції в Закарпатській обл. Товтина Владислава

 -          15 листопада 2018 р. відкритий показ на базі юридичного факультету Ужгородського національного університету (конференц-зал, вул. Заньковецька 89, б) фільму «Дорослі» 13:30 -15:30.

Інформаційна кампанія "СТОП булінг" за участі експерта - головного спеціаліста Головного територіального управління юстиції в Закарпатській обл. Товтина Владислава

 -          15 листопада 2018 р.  на базі УЗОШ І-ІІІ ст. № 15  (УЗОШ І-ІІІ ст. №15, УЗОШ І-ІІІ ст. №6, УЗОШ І-ІІІ ст.  №9)  показ з обговоренням фільму «Гірчиця в садах»

Дискусія, модератор Марія Симкович, методист управління освіти Ужгородської міської

 -           19 листопада 2018 р. відкритий показ на базі юридичного факультету Ужгородського національного університету (конференц-зал, вул. Заньковецька 89, б) фільму «Вихідний». 13:30 -15:30. 

Круглий стіл на тему "Рівність-основоположний принцип демократії" за участі студентів та викладачів юридичного факультету УжНУ

 -          19 листопада 2018 р. на базі учнівського Медіа-центру (ліцей «Лідер») (голови учнівського врядування закладів освіти міста)  показ фільму «Дякую за дощ».  Час: 16.00 – 18.30

Дискусія, модератор Марія Симкович, методист управління освіти Ужгородської міської ради, координатор учнівського врядування

 -          20 листопада 2018 р. на базі УЗОШ І-ІІІ ст. № 10 (УЗОШ І-ІІІ ст. №10, НВК «Угорськомовна гімназія» - ЗОШ І ст.) показ з обговоренням фільму «Жінка в полоні».

Тренінг для директорів шкіл, вчителів та учнів "Принцип рівності при прийнятті рішень у сфері шкільного самоврядування" (20-21 листопада 2018 р.) за участі відомого правозахисника Олександра Войтенка 

 -          26 листопада 2018 р. на базі УЗОШ І-ІІІ ст. № 8 (УЗОШ І-ІІІ ст. №8, класична гімназія)  показ з обговоренням фільму «Моя щаслива непроста родина».

Дискусія, модератор Марія Симкович, методист управління освіти Ужгородської міської

 -          28 листопада 2018 р. на базіна базі БПЛ «Інтелект» - УЗОШ І-ІІІ ст. №11 (БПЛ «Інтелект» - УЗОШ І -ІІІ ст. №11,  УЗОШ І-ІІІ ст. №7) показ з обговоренням фільму «Коли я чую спів птахів».

Дискусія, модератор Менджул Марія, доцент юридичного факультету УжНУ

 -          29 листопада 2018 р.  на базі УСШ І-ІІІ ст. №5 (УСШ І-ІІІ ст. №5, УЗСШ І-ІІІ ст. №2, УСШ І-ІІІ ст.  №3) показ з обговоренням фільму «Явних проявів немає».  

Дискусія, модератор Марія Симкович, методист управління освіти Ужгородської міської

 -          3 грудня 2018 р. на базі ліцею «Лідер» спеціальний показ (ліцей «Лідер, НВК «Гармонія», діти із інвалідністю МСРЦ «Дорога життя») «Віддалений гавкіт собак».

Дискусія, модератори Менджул Марія та Симкович Марія

 -          7 грудня 2018 року відкриття мандрівної дитячої виставки фотографій «Рівність та права людини».

 

 Відкриті покази та Правозахисні акції Мандрівного DocudaysUAтакож відбудуться в Мистецькому центрі «Галерея ІЛЬКО» (м.Ужгород, вул.Кошицька, 28) о 18:30 :

 24    листопада 2018 –  Відкриття фотовиставки Сергія Моргунова «Сіра зона» – життя людей. Дискусія за участі журналіста Георгія Тихого.

 Перегляд фільму : « The Distant Barking of Dogs / Віддалений гавкіт собак», Simon Lereng Wilmont, Denmark, Sweden, Finland, 2017, 90

 25    листопада 2018 - Перегляд фільму : «Granny project/ Проект «Бабця», Bálint Révész, Hungary | UK, 2017, 89

Флеш-моб : Free Сенцов и Кольченко / Написання поштівок політв’язням

28    листопада 2018 - Перегляд фільму : «A Woman Captured/Жінка в полоні», Bernadett Tuza-Ritter, Hungary, Germany, 2017, 89

Дискусія за участі експерта в сфері протидії торгівлі людьми Інни Сабадош - Закарпатська громадська жіноча організація «Веста» : Протидія торгівлі людьми.

01    грудня 2018 - Перегляд фільму : «Thank you for the rain / Дякую за дощ», Julia Dahr, Norway, UK, 2017, 87

Дискусія: Кліматичні зміни, вирубка лісів, сталий розвиток та сталий туризм

Флеш-моб : До Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом

 02    грудна 2018 - Перегляд фільму : «Coal heap kids / Діти териконів», Frederick Brunnquell, France, 2016,  51

 Закритий показ : 03 грудня 2018 «Grown-ups / Дорослі», Maite Alberdi, Chile, 2016

Місце проведення: Тячівський соціально реабілітаційний (абілітаційний) центр для осіб з інвалідністю «Парасолька» м.Тячів

 Спеціальний показ Мандрівного Docudays UA

Дата заходу: 5 грудня 2018 , 17:00

Місце проведення: Закарпатська Обласна Універсальна Наукова Бібліотека ім.Ф.Потушняка

Назва заходу : Бібліотека як центр спільнот: утопія чи реальність?

Стрічка «Ex Libris: Нью-Йоркська публічна бібліотека» видатного американського режисера Фредеріка Вайзмена зазирає за лаштунки одного з найвеличніших сховищ знань у світі й показує глядачеві місце гостинності, культурного обміну та навчання. Крім показу фільму, протягом Мандрівного фестивалю відбудеться дискусія щодо функції й ролі публічних бібліотек у сучасному українському суспільстві. Обговорення трансформаційного потенціалу українських бібліотек та їхніх можливостей для локальних спільнот за участі спікера –письменника Андрія Любки та модераторки Євгенії Напуди, В.о. завідувачки науково-методичного відділу в Закарпатська Обласна Універсальна Наукова Бібліотека ім.Ф.Потушняка

 Партнерами фестивалю в областях України є 49 провідних молодіжних, громадських і правозахисних організацій та 186 кіноклубів медіапросвіти з прав людини Docudays UA. Детальніше з програмою регіональних показів можна ознайомитися на офіційному веб-сайті Мандрівного фестивалю Docudays UA – www.traveling.docudays.ua.

 Мета Мандрівного фестивалю

Сприяти популяризації й розвитку документального кіно та підвищенню рівня дотримання прав людини в Україні.

 Місія Мандрівного фестивалю

Ми створюємо можливості для кожної людини в Україні дивитися найталановитіше та найактуальніше документальне кіно з усього світу. Таким способом сприяємо розвитку критичного мислення, формуванню активної громадянської позиції та ставленню до людської гідності як до найвищої цінності. Реалізуючи нашу місію, також сприяємо популяризації й розвитку документального кіно та підвищенню рівня дотримання прав людини в Україні.

Фестиваль – неполітичний і некомерційний.

Організатори

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Громадська організація «Південь»

Благодійна організація «Фонд милосердя та здоров’я»

ГО «Центр сучасних інформаційних технологій та візуальних мистецтв»

 Партнери

Державне агентство України з питань кіно 

Міжнародна мережа кінофестивалів з прав людини

Кампанія проти дискримінації 

 Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA проходить за підтримки Посольства Швеції в Україні, Посольства США в Україні та програми Culture Bridges, що фінансується Європейським Союзом та здійснюється Британською Радою в Україні в партнерстві з EUNIC – Мережею національних інститутів культури Європейського Союзу.

  
Висловлюємо щиру подяку за фінансову та організаційну підтримку діяльності нашої організації