вул. 8 Березня, 46/125,
м. Ужгород, 88009
тел.: +38 (0312) 61-96-61
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

В Ужгороді дивляться документальні фільми та навчаються правам людини

На Закарпатті тривають покази документальних фільмів у рамках ХІV Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA. І цього року фестиваль відкритий як для мешканців міста, так і заглядає в студентські аудиторії і шкільні зали.

Молодь мала можливість подивитися та обговорити фільми «Процес. Російська держава проти Олега Сенцова» (23 жовтня), «Боротьба Джамали» (24 жовтня), «До скорого» (26 жовтня) та «Війна химер» (30 жовтня).

 

Покази супроводжувалися дискусіями, презентацією правопросвітницького проекту Міністерства юстиції України «Я МАЮ ПРАВО!», а також навчанню правам людини з відомим правозахисником Олександром Войтенком.

В рамках семінару "Учнівське самоврядування та права дитини", що пройшов на базі учнівського Медіа-центру два дні в одній команді працювали заступники директорів, педагоги-організатори та представники учнівського активу всіх шкіл міста Ужгорода. За два дні роботи між підлітками та дорослими було побудовано чесний і рівноправний діалог. Правозахисник, член громадської організації «МАРТ» Олександр Войтенко зумів донести до освітян важливу тему прав людини та прав дитини у сучасному світі, спільно з ужгородськими освітянами обговорити непрості та незвичні правові стосунки між учителями, батьками та учнями.

 Зокрема, при обговоренні теми «Мої права: як їх захистити» Олександр Войтенко розповів як учням реагувати на критику вчителів, як реагувати вчителям на зауваження з боку батьків, що робити, щоби у школі не взагалі не виникали конфлікти. Коли проблему розглянули детальніше, стало очевидним, що потрібно шукати такий шлях розв’язання конфлікту, який максимально задовольнить усі сторони. Дорослим необхідно відмовлятися від зверхності у стосунках з підлітками. Застарілі методи виховної роботи вже не працюють. Адже у сучасному суспільстві школярі не сприймають залізну дисципліну, вимагають від дорослих поваги та партнерських стосунків.

Педагог-організатор ліцею «Лідер» Тетяна Котлан зауважила, що, дякуючи новим знанням у сфері прав, при подальшому плануванні своєї роботи буде намагатися враховувати думку дітей, тобто, проводитиме опитування що потрібно в першу чергу їм, а не адміністрації.

Для учнів найбільш цікавими виявилися теми «Вибір, який ми робимо», «Моя участь у прийнятті рішень – можливості учнівського самоврядування». Зокрема, учениця УЗОШ №8 Вікторія Ковач, зауважила: «Після роботи на семінарі я усвідомила те, що якщо хтось буде посягати на дитячі права, зможу захистити себе в певній мірі. Захистити себе законом, а не кулаками». Наталія Савко, учениця УЗОШ №6, вважає, що завдяки можливості участі у семінарі вона більше зрозуміла принцип дії учнівського самоврядування. «Раніше думала, що принцип роботи базується на тому, що приходить педагог-організатор. Він доносить до дітей ідеї. А, ми, діти, повинні це все зробити, без права вибору та без всяких запитань. Дякую за розуміння, що ми самі можемо щось вирішувати», - зауважила школярка.

Після участі у дискусіях на теми «Самообслуговування чи Самоврядування?» та «Навіщо нам самоврядування» педагог-організатор УЗОШ №8 Вікторія Домище висловила думку, що найменші кроки зможе однозначно вже робити – давати дітям більше права вибору. Можливо, традиційне ядро залишиться, але нашарується і щось нове. Дуже важливо до таких семінарів долучати також і директорів, і батьків.

«Такі тренінги дуже заряджають. Ми працюємо два дні, але це не відчувається, адже настільки все доступно, зрозуміло, всі нюанси… Ці знання, які ми отримали, є дуже корисними. Хочеться з кимось ними поділитися. Не тільки своїм одноліткам, але, можливо, прийти в школу і розповісти вчителям, заступникам… запропонувати втілити ці всі ідеї в сучасне наше життя», - підсумував роботу учень УЗОШ №15 Грабовчак Андрій.

 Фото та матеріал: Наталія Савко, Марія Симкович та Марія Менджул 
Висловлюємо щиру подяку за фінансову та організаційну підтримку діяльності нашої організації