вул. 8 Березня, 46/125,
м. Ужгород, 88009
тел.: +38 (0312) 61-96-61
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Роми зможуть відновити своє право на житло

Питання про захист власності мешканців багатоквартирного будинку на Радванці вирішуватимуть на міському рівні. Роми чекали на це понад 15 років. Домогтися такого кроку від влади Ужгорода людям допомогли юристи Карпатського агентства з прав людини «Вестед»

 Рішення виконкому, проект якого 7 липня 2016 року було опубліковано на сайті Ужгородської міськради, аналогів у практиці органів самоврядування не має. Та й ситуація, що склалася з мешканцями Ужанської, 85, є нетиповою. Практично всі користувачі 32-х квартир є незаконними господарями житла протягом багатьох років за мовчазної згоди виконавчих органів міської ради, - коментує ситуацію юрист КАПЛ «Вестед» Микола Яцков, який понад 2 роки опікується цією справою. 

Варто зазначити, що у 2-поверховому будинку на вулиці Ужанській, 85, розташованому в Радванці - найбільшому ромському поселенні Ужгорода – мешкають 32 ромські родини. Всі вони живуть тут без будь-яких правових документів, що засвідчують легальність їх перебування у квартирах.

- Тільки в однієї з сімей є на руках договір найму житлового приміщення. Однак жодна не має і не може мати ордерів на вселення та укладених договорів найму із місцевим ЖРЕРом, - говорить Микола Яцков і пояснює: заселення відбулося не на підставі рішення виконкому - 1999 року розпорядженням міського голови Ужгорода всі квартири було надано у користування  постраждалим від повені ромським сім’ям.

 Відтоді понад 300 ромів «зависли в повітрі» без будь-яких елементарних прав на управління та розпорядження своїм майном. При тому, що всі ці роки люди добросовісно та відкрито володіють квартирами, забезпечують благоустрій території та вивіз сміття, в міру можливостей підтримують справний стан будинку.

   Ключова проблема ромської спільноти - це перевага звичаєвого права над національним законодавством. Але у конкретному випадку проблема виникла через «добрі наміри» місцевої влади, яка фактична позбавила мешканців можливості самостійного володіння, користування та розпорядження (управління) власним будинком, - переконаний юрист. 

Допомогти людям легалізувати своє право власності на житло у березні 2015 року взялися правозахисники КАПЛ «Вестед» у партнерстві з громадською організацією «Романі черхень».

У свою чергу жителі будинку у березні 2016-го направили до міської влади петицію з проханням розв’язати проблему.
- Ми звертаємося до міськради вирішити наше питання раз і назавжди. Більшість людей чесно живуть у будинку з 1999 року, - зазначивтоді лідер ініціативної групи мешканців Ужанської, 85 Роланд Газі.

 Одним із реальних варіантів легалізації майнових прав понад 300 ромів було ухвалення політичного рішення міськрадою (виконкомом) про видачу ордерів та укладання договорів найму з мешканцями Ужанської, 85.

І ось нарешті проект такого рішення опублікований та затверджений мыською радою.

Це рішення є проміжним, адже передбачає тільки згоду на укладання договорів. Однак в подальшому родини зможуть нарешті узаконити своє житло, як це ще у 90-х зробили більшість громадян України.

Повний текст проекту рішення Ужгородської міськради –тут. 
Висловлюємо щиру подяку за фінансову та організаційну підтримку діяльності нашої організації